Artyści

Mario Biondi

Ciepły, głęboki, zmysłowy głos, a jednak czysty i śmiały: Mario Biondi, urodzony jako Mario Ranno, cierpliwie i starannie pielęgnował swoją muzyczną pasję, zaczynając od wieku dziecięcego w towarzystwie swojego ojca - wokalisty Stefano Biondi, na którego cześć Mario przyjął swój pseudonim sceniczny.

Wiele różnorodnych doświadczeń uczyniło z Mario wielkiego artystę, którym jest dzisiaj: począwszy od śpiewania w chórach kościelnych, aż do pracy w charakterze wokalisty sesyjnego dla niszowych wytwórni. Nie zaniedbywał on przy tym swoich studiów i nauki angielskiego, jako sycylijczyk z Katanii, zarówno z urodzenia, jak i z przekonania. Jako fan muzyki soul, w 1988 r. zaczął supportować artystów o międzynarodowej renomie, nawet kalibru legendarnego Ray'a Charlesa. Zwrot akcji nastąpił jednak wraz z wydaniem w Japonii jego singla "This Is What You Are", wybranego do reedycji przez czołowego DJa BBC1 Normana Jay'a, który zakochał się w tej piosence i postanowił puszczać ją podczas własnych występów oraz rozpowszechnić ją w całej Europie.

W 2006 r. wytwórnia Schema Records wydała pierwszy album Mario, "Handful of Soul": 12 utworów, w tym nowe piosenki oraz interpretacje klasycznego repertuaru. Debiut Mario został natychmiast przyjęty z entuzjazmem przez publiczność i innych muzyków, zapewniając mu cztery płyty platynowe w przeciągu kilku miesięcy. W tym samym roku Mario uczestniczył w nagraniu płyty upamiętniającej twórczość Alexa Baroni "Alex - Tribute to Alex Baroni", nagrywając piosenkę "'L’amore Ha Sempre Fame" (Miłość Jest Wiecznie Głodna).

Rok 2007 był dla Biondiego szczególnie intensywny, rzucając go do uczestnictwa w większych projektach, takich jak Festiwal Sanremo, w którym wykonał w duecie z Amalią Grè utwór "Amami Per Sempre" (Kochaj Mnie Na Zawsze). Niedługo później wydał singiel "No matter" we współpracy z DJem Fargetta. W tym samym roku wydano podwójny album z występu na żywo "I Love You More", w którym Mario śpiewał przy akompaniamencie Duke Orkestra. Okazał się on kolejnym sukcesem, zdobywając dwie płyty platynowe. Album zawierał ukryty utwór "This Is What You Are", jeden z najbardziej uwielbianych kawałków z repertuaru tego Katańczyka.

Rok 2008 otworzył przed artystą nową perspektywę: interpretację dwóch piosenek na potrzeby ścieżki dźwiękowej do remakeu znanego klasyku animacji Disneya, "Aryskotraci": piosenek "Everybody Wants to Be a Cat" ("Everybody Wants to do Jazz", w wersji włoskiej) i "Thomas O'Malley" ("Romeo the Coliseum Cat" po włosku). Był to również rok, w którym Mario uczestniczył we włoskich programach telewizyjnych puszczanych w godzinach największej oglądalności - "Mai dire Martedì" wraz z Gialappa Band, a także - na zaproszenie jednego z największych kompozytorów dwudziestego wieku, Burta Bacharacha - wystąpił po raz kolejny w Festiwalu Sanremo w duecie z Karimą Ammar, śpiewając "Come in ogni Ora" (Jak Co Godzinę). Mario śpiewał również w duecie z Renato Zero "Smetterei Più", w tym "Presente" (Obecny), w najnowszym albumie zawierającym niepublikowane dotąd utwory rzymskiego artysty.

Płyta "If", wydana w 2009 roku, była drugim albumem zawierającym nigdy wcześniej niepublikowane kawałki Mario Biondi i stanowiła zarazem inaugurację jego współpracy z nową wytwórnią, Tattica. Album ten, nagrany w Rzymie i Rio de Janeiro, został zapowiedziany radiową emisją singla "Be Lonely", piosenki emitowanej przez długi czas przez główne stacje krajowe. Album "If" był owocem projektu artystycznego na skalę międzynarodową, w który niezastąpiony wkład miały instrumenty smyczkowe London Telefilmonic Orchestra oraz jedni z najznamienitszych międzynarodowych muzyków: Herman Jackson (fortepian), Michael Baker (perkusja), Jacqués Morelenbaum (wiolonczela), Ricardo Silveira (gitara), Sonny Thompson (bas i gitara), Lorenzo Tucci (perkusja), Fabrizio Bosso (trąbka) i Giovanni Baglioni (gitara). W projekcie tym Biondi tworzy żarliwy soul-jazz, który interpretuje ze szczyptą ironii. Współpraca z Burtem Bacharachem, która rozpoczęła się duetem z Karimą na Festiwalu Sanremo ‘09, nabrała głębi i bogactwa wraz z hojnym i cennym prezentem, jaki Mario otrzymał od Bacharacha: piosenką "Something That Was Beautiful", która również znalazła się na albumie. Tym samym płyta "If" stanowiła chrzest Mario Biondiego w dojściu do sławy, stając się nowym sukcesem komercyjnym, zdobywając 3 płyty platynowe. Jej wydanie cyfrowe (dystrybuowane przez Kiver/Tattica) ustanowiło nowy rekord list przebojów iTunes, przez ponad 2 miesiące pozostając wśród 10 najlepiej sprzedających się albumów na najpopularniejszym włoskim cyfrowym kanale muzycznym. Międzynarodowa sława Biondiego przejawiała się również tym, że był jednym z pierwszych włoskich artystów, który miał profil na sieci społecznej iTunes Ping, uruchomionej we wrześniu 2010 r. Niedługo potem Biondi miał okazję brać udział w nowej prestiżowej współpracy - z Bluey'em, liderem Incognito, który zremiksował "No' Mo' Trouble", utwór z płyty "If", wynosząc go na szczyt włoskich list przebojów na całe lato. Bluey, rozentuzjazmowany ich pierwszą współpracą, prosił Mario o udział w nagraniu utworu, którym ten historyczny zespół miał świętować swoje trzydziestolecie kariery. Biondi wykonał dwie piosenki: w duecie z Chaka Kahna oraz utwór solowy ("Can't Get Enough"), zachwalane przez londyńskie stacje radiowe.

Mario powrócił następnie do podkładania głosu i tworzenia piosenek na potrzeby filmów animowanych, jesienią 2010 r. biorąc udział w filmie Disneya "Zaplątani", w którym zagrał zbira o wielkim sercu - Haczyka, oraz ponownie w kwietniu 2011 r. jako włoski głos okrutnej papugi o imieniu Miguel w filmie Rio. 26 listopada 2010 r. wytwórnia Tattica wydała podwójny album z występu na żywo "Yes, You", na który składały się nagrania z letniego tournée Biondiego po głównych scenach Włoch (na który bilety zostały w całości wyprzedane). 21 maja 2011 r., z okazji swoich czterdziestych urodzin, Biondi zainaugurował swoje nowe tournee w Gran Teatro di Roma, wraz ze swoją Big Orchestra obejmującą 40 instrumentów.

W listopadzie 2011 roku wydano "Due (With the Unexpected Glimpses)", płytę o popularności na skalę międzynarodową. "Due", co po włosku oznacza "dwa", symbolizuje dwóch artystów interpretujących każdą piosenkę. Jest to album duetów, przy czym "With the Unexpected Glimpses" ("z niespodziewanymi mgnieniami") stanowi metaforę tego, co każdy zawsze ma przed oczami, ale nigdy nie docenia. W projekcie tym, "niespodziewane mgnienia" to udział innych muzyków i ich duety z Mario w coverach i oryginalnych piosenkach, którym Biondi postanowił poświęcić swoją płytę.

Przez cały rok 2011 i 2012 Mario odbywał tournee we Włoszech i za granicą, a także brał udział w kilku prestiżowych festiwalach jazzowych w całej Europie.

Po dwóch latach pracy spędzonych w drodze pomiędzy Mediolanem, Los Angeles, Nowym Jorkiem i Londynem, 29 stycznia 2013 roku na półki sklepów trafił "Sun": nowy, wysokiej jakości album o międzynarodowym rozmachu, przygotowany przez Biondiego przy współpracy z Jeanem Paulem Maunickiem, pseudonim Bluey, liderem historycznego brytyjskiego zespołu jazzowego Incognito, którego dystrybutorem była wytwórnia Sony Music.

www.mariobiondi.com

Bilety

Bilety do nabycia na www.bilety.fm

Kontakt

Szczecińska Agencja Artystyczna

al. Wojska Polskiego 64
70-479 Szczecin
tel. 91 484 00 17
www.saa.pl
e-mail: i.igielska@saa.pl
facebook: Szczecińska Agencja Artystyczna

Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa

e-mail: sojazz.ostrowski@gmail.com
e-mail: giniewska.a@gmail.com
facebook: SO Jazz
Copyright © 2018 Szczecińska Agencja Artystyczna. All rights reserved. Wszelkie prawa autorskie podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, wykorzystywanie w części lub całości jest zabronione.