Artyści

Marcin Wasilewski Trio

Trio Marcina Wasilewskiego (Marcin Wasilewski- lider, fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja) to najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe i jedyny w pełni polski zespół w uznawanej za najważniejszą jazzową wytwórnię- ECM Records z Monachium.

Marcin Wasilewski Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos. To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny. Uznawany za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. W 2014 roku zespół obchodził 20 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie, a w październiku tego roku ukazał się album pt „Spark Of Life”, czwarty nagrany dla ECM, a ósmy w całej karierze zespołu (i co jest w Polsce absolutnym fenomenem- album, który po raptem 6-ciu tygodniach uzyskał status Złotej Płyty). Od tego czasu zespół- po bardzo udanej trasie w Polsce- odwiedził Amerykę Południową, Azję i oczywiście Europę, a w 2016 roku kontynuuje promocję tej płyty na festiwalach w Polsce, Europie, w USA, Kanadzie i Australii.  Na koncercie w Szczecinie usłyszymy zapewne większość utworów właśnie z tego albumu, a że Trio Wasilewskiego na scenie to jeden organizm i jak nikt inny potrafi zaczarować i wzruszyć liryką, aby za chwilę zbudować niesamowitą ekspresję i intensywność, potwierdzając najwyższy artystyczny kunszt, to właśnie dlatego jest to koncert, którego nie można przegapić. 

Najnowszy album („Spark Of Life”) zgarnął praktycznie całą śmietankę jazzowych wyróżnień w kraju: po zaledwie sześciu tygodniach od premiery uzyskał w Polsce status „Złotej Płyty”, a dzięki głosom czytelników w dorocznej ankiecie „JAZZ TOP” magazynu JAZZ FORUM za rok 2014, ponownie zyskał miano „Albumu Roku 2014”, zaś samo Trio zwyciężyło kolejny raz w kategorii „Akustyczny Zespół Roku 2014”. W kwietniu 2015r. Akademia Fonograficzna przyznała Marcinowi Wasilewskiemu Fryderyka w kategorii ARTYSTA ROKU/ Jazz, a najnowszej płycie  zespołu- statuetkę w kategorii JAZZOWY ALBUM ROKU (trzecią statuetkę w dorobku tria), a ósmą w karierze Marcina Wasilewskiego. Więcej w polskim jazzie (o Złotego Fryderyka) ma jedynie Tomasz Stańko.

Przez 15 lat muzycy Tria tworzyli znakomity kwartet właśnie z Tomaszem Stańką, z którym nagrywali kolejne albumy dla ECM i koncertowali na całym świecie. Członkowie MWTrio współpracowali również m.in. z takimi gwiazdami jazzu, jak: Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen. 
Sam lider- Marcin Wasilewski to ceniony nie tylko przez fanów jazzu pianista, został uznany w 2005 roku przez wybitnych znawców i krytyków jazzu w ankiecie amerykańskiego prestiżowego magazynu jazzowego Down Beat za ‘wschodzącą gwiazdę’ światowej pianistyki jazzowej. 

Bilety

Bilety do nabycia na www.bilety.fm

Kontakt

Szczecińska Agencja Artystyczna

al. Wojska Polskiego 64
70-479 Szczecin
tel. 91 484 00 17
www.saa.pl
e-mail: i.igielska@saa.pl
facebook: Szczecińska Agencja Artystyczna

Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa

e-mail: sojazz.ostrowski@gmail.com
e-mail: giniewska.a@gmail.com
facebook: SO Jazz
Copyright © 2018 Szczecińska Agencja Artystyczna. All rights reserved. Wszelkie prawa autorskie podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, wykorzystywanie w części lub całości jest zabronione.