Artyści

Kevin Mahogany

"Rewelacyjny wokalista jazzowy swojego pokolenia." Newsweek

Z ponad dziesięciu nagrań jako lider, wokalista, biznesmen i pedagog Kevin Mahogany był wzorem dla wokalistów jazzowych przez trzy dekady.

Jego niezwykły baryton został wykuty w rodzinnym mieście: legendarnej metropolii jazzu znanej jako Kansas City; gdzie uczył się swingować jak Charlie Parker, spiewać bluesa jak Big Joe Turner, i kołysać ballady jak Lester Young; podczas gdy opracowywał, rozszerzał i poprawiał legendare jazzowe wokalne Lamberta, Hendricksa & Rossa, Eddie Jeffersona i Al Jarreau w niezliczonych, przeplatających wymiarów muzyki - od gutbucket, przez the Great American Songbook, i gospel, aż do Mingus to Motown.

Mahogany grał na fortepianie, klarnecie i saksofononie barytonowy, zanim zaczął śpiewać w liceum. Grał na saksofonie podczas jego pierwszego profesjonalnego koncertu z orkiestrą Eddie Baker’s New Breed Orchestra. Mahogany studiował z miejscową legendą jazzu Ahmad Aladeen na Charlie Parker Academyr i zapisał na Baker University in Baldwin, w stanie Kansas, gdzie utworzyły wokalny chór jazzowy i zdobył tytuł BFA in Music, English and Drama. Po zakończeniu nauki wrócił do domu i dołączył do zespołu iHorn nazywa Robinson-Pike. W późniejszym okresie stworzył dwa  zespoły  R&B The Apollos and Mahogany W 1991 roku koncertował z NRE Trio, i został zatrudniony przez pianistę jazzowego Franka Mantoothsa co zaowocowało wydaną w 1993 roku płytą CD Dangerous Precedent. W tym samym roku, Mahogany wydał swój debiutanckie nagranie "Double Rainbo" w wytwórnii Enja w 1993 roku.  

Mahogany opublikował magazyn "The Jazz Singer" wraz z jego partnerem biznesowym Rickem Cioffi, założył własną wytwórnię jazzową Mahogany Jazz, gdzie nagrał dwie płyty: Kevin Mahogany: Big Band, To: Johnny Hartman, hołd dla wyjątkowej wokalistki, która nagrywałą z Dizzy Gillespie i John Coltrane oraz The Coltrane Hartman Fantasy, vol. 1, z tenorowym saksofonowym Tonym Lakatosem, zainspirowany przez legendarny duet Johna Coltrane'a i Johnnego Hartmana.

Kevin Mahogany nagrywał piosenki płyty z największymi gwiazdami światowego jazzzu: T.S. Monk (Monk on Monk), The Ray Brown Trio (Christmas Songs With Ray Brown), Marlena Shaw (Dangerous), Roseanna Vitro (Passion Dance), Carl Allen (Testimonial), Barbara Morrison (Visit Me) and Elvin Jones (It Don’t Mean A Thing).

W 1996 roku, Mahogany zadebiutował na ekranie w filmie Roberta Altmana Kansas City, ukazując postać  bluesowego piosenkarka  opartego na postaci piosenkarz Big Joe Turner. Jego utwór znalazł się również na ścieżce dźwiękowej do filmu.

Mahogany znany jest również jako wyjątkowy nauczyciel i mistrz, o czym świadczy jego dobrze przyjęta nauczania pracy w Berklee College of Music w Bostonie i University of Miami. W 2001 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa swojej macierzystej uczelni, Baker University.

W XXI wieku Kevin Mahogany kontynuuje restrukturyzację wokalnej metafizyki jazzowej, z jego dynamicznym i pełnym artyzmu wykonaniem.

Bilety

Bilety do nabycia na www.bilety.fm

Kontakt

Szczecińska Agencja Artystyczna

al. Wojska Polskiego 64
70-479 Szczecin
tel. 91 484 00 17
www.saa.pl
e-mail: i.igielska@saa.pl
facebook: Szczecińska Agencja Artystyczna

Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa

e-mail: sojazz.ostrowski@gmail.com
e-mail: giniewska.a@gmail.com
facebook: SO Jazz
Copyright © 2018 Szczecińska Agencja Artystyczna. All rights reserved. Wszelkie prawa autorskie podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, wykorzystywanie w części lub całości jest zabronione.