Artyści

The Cookers

Doświadczenie ma duże znaczenie, zwłaszcza w jazzie. Im więcej czasu muzycy spędzają na interpretacji melodii i interakcjach z innymi ludźmi, tym więcej muzycznych wrażeń może oczekiwać publiczność. Owoce takiej pracy usłyszymy w niezwykle ekspresyjnym języku, jaki The Cookers wnoszą na scenę oraz do swoich trzech docenionych przez krytyków albumów "Warriors", "Cast the First Stone" i "Believe". Ten nowy, fascynujący septet składający się z samych gwiazd, przywołuje agresywnego ducha połowy lat sześćdziesiątych w swoim szerokim zbiorze oryginalnych piosenek z gatunku post-bop, podkreślonym zabójczym instynktem i wybuchowym występem muzycznym. 

Billy Harper, Cecil McBee, George Cables, Eddie Henderson i Billy Hart na scenie pojawili się w ekscytujących czasach połowy lat sześćdziesiątych. Był to okres, w którym hard bop zaczął odchodzić od swojego oryginalnego kształtu, a każdy ze wspomnianych artystów miał swój udział w tym procesie jako członek jednych z najważniejszych zespołów tych czasów. Hart i Henderson należeli do przełomowej grupy Herbiego Hancocka pod nazwą Mwandishi, Cecil McBee stanowił spoiwo znanego kwartetu lat sześćdziesiątych stworzonego przez Charlesa Lloyda, grając wraz z Keithem Jarrettem i Jackiem DeJohnettem, Billy Harper był członkiem ostatniego zespołu Lee Morgana, ale również kwartetu Maxa Roacha oraz Art Blakey and the Jazz Messengers, natomiast George Cables zasiadał za fortepianem w wielu zespołach, w tym grupach kierowanych przez Sonny'ego Rollinsa, Joego Hendersona, Freddiego Hubbarda, Dextera Gordona oraz Arta Peppera.

David Weiss i Donald Harrison, należący do nowszej generacji i jednocześnie najmłodsi członkowie zespołu, są specjalistami dzięki doświadczeniom zdobytym podczas koncertowania z Artem Blakey'em, Bobby'm Hutchersonem, Freddiem Hubbardem, Charlesem Tolliverem, Royem Haynesem i Herbiem Hancockiem.

Każdy członek The Cookers prowadził również przez pewien czas kilka własnych zespołów i każdy wyrobił sobie zdecydowanie indywidualne brzmienie. To jednak moc pracy zespołowej sprawia, że ich muzyka jest tak majestatyczna, rozbrzmiewająca głębią i pięknem. Na koncertową charyzmę zespołu składa się ogromne muzyczne doświadczenie jego członków. Wspólnie grupa ma ponad 250 lat doświadczenia i brała udział w ponad tysiącu nagraniach. 

Od momentu powstania zespołu w obecnym składzie (w roku 2007), muzycy występowali w wielu miejscach na całym świecie, w tym na: Festiwalach Jazzu w Newprot, Nowym Orleanie, Vancouver, Umbrii, Northsea, Detroit, Chicago, na Playboy Jazz Festival, The Jerusalem Jazz Festival, The Guinness Cork Jazz Festival, The Charlie Parker Jazz Festival, Jazz in Marciac, The Burghausen Jazz Festival, Jazz Terrassa, Healdsburg Jazz Festival, Jazz Viersen, festiwalach Ronnie Scott i Yoshi.

Po siedmiu latach wspólnej gry, The Cookers, którzy "stanowią ucieleśnienie niezwykłego muzycznego zaangażowania, które było niezbędne, aby zaistnieć na nowojorskiej scenie jakieś cztery dekady temu" (Andrew Gilbert, The Boston Globe), w tym roku spotkali się w studio, aby nagrać swój czwarty album - "Time and Time Again", będący kontynuacją ich trzech, doskonale przyjętych, albumów "Warriors", "Cast the First Stone" i "Believe". Niewiarygodnie wysoki poziom muzykalności wzrósł jeszcze bardziej w albumie "Time and Time Again", oferując świeżą dawkę wymagającej, przełamującej bariery muzyki tych legendarnych, poważanych i doświadczonych improwizatorów.

www.thecookersmusic.com
www.youtube.com/watch?v=3fY7lRJ6h6g

Bilety

Bilety do nabycia na www.bilety.fm

Kontakt

Szczecińska Agencja Artystyczna

al. Wojska Polskiego 64
70-479 Szczecin
tel. 91 484 00 17
www.saa.pl
e-mail: i.igielska@saa.pl
facebook: Szczecińska Agencja Artystyczna

Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa

e-mail: sojazz.ostrowski@gmail.com
e-mail: giniewska.a@gmail.com
facebook: SO Jazz
Copyright © 2018 Szczecińska Agencja Artystyczna. All rights reserved. Wszelkie prawa autorskie podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, wykorzystywanie w części lub całości jest zabronione.