Artyści

Billy Harper

Billego Harpera wyjątkowo kreatywnego muzyka pierwszy raz zauważono w Houston,w stanie Teksas, gdzie, w wieku 5 lat, śpiewał solo oraz w chórach sakralnych i świeckich. W wieku 14 lat założył swoją pierwszą grupę Billy Harper Quintet, podczas nauki na Evan E.Worthing High School. Liceum ukończył z wyróżnieniem, poszedł na studia na kierunek saksofon i teorii muzyki na Uniwersytecie Północnego Teksasu i zdobył stopień Bachelor of Music. Naukę kontynuowa łna NTSU i stał się członkiem ich słynnego zespołu One O’clock Big Band

Harper przeniósł się do Nowego Jorku w 1966 roku i wkrótce zaczął przyciągać uwagę niektórych gigantów jazzdom, takich jak Gil Evans, Max Roach, Thad Jones,Mel Lewis, Lee Morgan i Art Blakey i Jazz Messengers. W latach od 1966 do 1979 roku koncertował w Europie, Japonii, Afryce i na całych Stanach Zjednoczych jako członek różnych grup, a także jego własnym zespole Billy Harper Quintet.

W 1966 roku zespoł Harper Quintet Billy zyskał rozgłos kiedył został wyróżniony na specjalnej gali NBC-TV “The Big Apple.” Dzięki temu wrosło zainteresowanie kocertami i występami zespołu.

Cała kariera Harpera, podporządkowana byłą rozwojowi duchowemu oraz wprowadzaniu innowacji. "Mam wrażenie, że muzyka powinna mieć cel. W przeszłości,muzyka zawsze była używana do podnoszenia na duchu i medytacji. I tak to widzę moją muzykę "powiedział Harper," Spotykałem ludzi, którzy po  różnych programach i występach podchodzili do mnie aby powiedzieć mi, że doznali duchowego uzdrawiania dzięki mojej muzyce. Kiedy tak się dzieje, czuję, że spełnienia to, co powinnaś robić. Jeśli ludzie się bawią, to dobrze, ale ja na pewno widzę, że celem mojej muzyki jest coś poza tym. "

Jako nauczyciel i wykładowca, Harper uczył w Livingston, College, Rutgers University, and The New School of Jazz and Contemporary Music. Otrzymał także specjalną dotację z Rady Stanu New Jersey Sztuki by uczyć improwizacji w 15 różnych szkołach. Do nagród i wyróżnień jakie nalży wymienić w dorobku Harpera należą trzy dotacje Music Composition Grants: dwie dotacje z National Endowment of the Arts, i jedną z the Creative Arts Program. Otrzymał także nagrodę krytyków International Critics Award dla najlepszego tenora saxofonowego dwa lata z rzędu.

Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu album Black Saint, który byłarewelacją na scenie jazzowej w 1976 roku. Rencenzenci podziwilai jego innowacyjniść co zaowocowało nagrodzeniem przez Modern Jazz League of Tokyo jego albumu -“Jazz Record of the Year – Voice Grand Prix.”

Bilety

Bilety do nabycia na www.bilety.fm

Kontakt

Szczecińska Agencja Artystyczna

al. Wojska Polskiego 64
70-479 Szczecin
tel. 91 484 00 17
www.saa.pl
e-mail: i.igielska@saa.pl
facebook: Szczecińska Agencja Artystyczna

Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa

e-mail: sojazz.ostrowski@gmail.com
e-mail: giniewska.a@gmail.com
facebook: SO Jazz
Copyright © 2018 Szczecińska Agencja Artystyczna. All rights reserved. Wszelkie prawa autorskie podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, wykorzystywanie w części lub całości jest zabronione.